Kolejne Święto śliwki za nami

9. sierpnia w Lipowej po raz trzeci odbyło się „Święto śliwki”. W tym roku festyn połączono z obchodami 100-lecia OSP Lipowa. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Ziemi Lipowskiej, OSP Lipowa oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Żywieckiej. Impreza została dofinansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz dotacji z Urzędu Gminy.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą z okazji 100-lecia OSP Lipowa w Kościele p.w. św. Bartłomieja w Lipowej. Po mszy delegacje z zaprzyjaźnionych OSP oraz zaproszeni goście przeszli na plac w centrum Lipowej, gdzie odbywała się druga część obchodów, w czasie której przekazano OSP Lipowa nowy sztandar, a także odznaczono wyróżniających się strażaków. Po części oficjalnej strażacy udali się do Sali OSP Lipowa, gdzie można było obejrzeć wystawę fotograficzną 100-lat OSP Lipowa .

Druga część imprezy, czyli festyn Święto śliwki rozpoczęła się o godzinie 14.30 występem orkiestry OSP Lipowa i Wilamowice. Festynowi towarzyszyły warsztaty rękodzielnicze decupage, robótki na drutach, malowanie na materiale, papierowa wiklina, filcowanie. Dużą popularnością cieszyły się stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, na których można było spróbować różnych przysmaków ze śliwkami: schabu , pasztetów, karczku , klusek, ciast i chleba. Nie zabrakło również wyśmienitych nalewek.

Dzieci biorące udział w festynie mogły skorzystać z darmowych atrakcji takich jak: dmuchany tunel i zamek, ścianka wspinaczkowa , wielkie bańki mydlane. Dodatkowo w centralnym miejscu placu utworzono miejsce do zabaw, gdzie do dyspozycji dzieci były skakanki, kije do mini golfa, gumy do skakania, piłki oraz miejsce gdzie można było ulepić sobie coś z plasteliny. Dużym powodzeniem cieszyły się kolorowe zwierzątka z balonów. Dzięki udziałowi w licznych konkursach dzieci miały możliwość wygrać wspaniałe nagrody. Wśród konkurencji królowały Śliwkowe konkursy: plucie pestkami na odległość czy też wyławianie śliwek z miski z wodą. W czasie festynu na scenie pojawiły się dzieci recytujące wierszyki o tematyce owocowej oraz Konstanty Urbański, który wyrecytował specjalnie na te okazję przygotowane wiersze. Zaprezentował się również Żywiecki Park Etnograficzny. Nie zabrakło również pokazów strażackich przygotowanych przez OSP Lipowa oraz OSP Pisarzowice. Późnym wieczorem w konkurach mogli wziąć udział również dorośli. Przedstawicie OSP spróbowali swoich sił w konkursie drwali, panowie w ubijaniu piany, a panie w drylowaniu śliwek na czas. Festyn uatrakcyjniły występy zespołu regionalnego Moronicki oraz Kabaretu Masztalski.

Ze względu na opady deszczu taneczna część imprezy została przeniesiona do sali OSP, gdzie wszyscy chętni mogli potańczyć i spędzić czas w towarzystwie do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim wolontariuszom za wszelką okazaną pomoc, a mieszkańcom i turystom za liczną obecność.

Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu firm i osób prywatnych.

Imprezę wspierały:

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu

Miejskie Centrum Kultury

Biuro Nieruchomości "TWÓJ DOM"

Salon Kosmetyczny "Kwiat Lotosu"

Firma "Jarix"

Firma Usługi Budowlane Mateusz Wandzel

Agroturystyka "U Andrzeja" z Łodygowic

Firma "Las-Tech"

'Ryś-Market"

Jerzy Knapek

Firma "Komplexbud"

Hurtownia Zabawek "REX"

Hotel "Zimnik"

Firma "Żywiec Zdrój S.A"

Kino JANOSIK

KASA STEFCZYKA

Park Etnograficzny w Ślemieniu

Beskidzka Grupa GOPR ze Szczyrku

 

 

 

więcej zdjęć

 

 

 

Wspierają Nas

VAX NIERUCHOMOŚCI

 

 

 

 

stat4u