Spis treści
Kursy i warsztaty fotograficzne
Kurs fotografii przyrodniczej
Fotografia od podstaw
Pokazy zdjęć ZPFP
Wszystkie strony

Kursy i szkolenia

 

Zapraszamy na drugą edycję Kursu fotografii krajobrazowej Piotra Cieśli

 

Kurs przewidziany na 60 godzin zajęć w tym 30 h zajęć w plenerze. Zajęcia  w formie kursu wakacyjnego (tydzień) intensywnego fotografowania pod okiem profesjonalisty. Liczba godzin orientacyjna w rzeczywistości kurs trwa od wschodu do zachodu słońca:) Coś w sam raz dla fotomaniaków.


Program kursu:
Sprzęt i wyposażenie - Ustawienia aparatu – dążenie do zminimalizowania wpływu technicznych możliwości aparatu na nasze zdjęcia - personalizacja ustawień aparatu – obiektywy, dodatki, itp.

Fotografia krajobrazu – zaraźliwa popularność – współistnienie dobrej fotografii „katalogowej” i „metafizycznej” fotografii krajobrazu. Podstawy estetycznej i formalnej budowy obrazu w fotografii krajobrazowej . Zajęcia praktyczne.


Fotografia krajobrazu – pory roku, pory dnia, pogoda – jeziora, morze, rzeki – góry – równiny – las – sztafaż ludzki – zjawiska meteorologiczne. Zajęcia praktyczne – plener

Fotografia miast, architektury, zabytków -obiektywy - powiązanie obiektów architektonicznych z otaczającym krajobrazem, niebem, ludźmi i przyrodą – fotografia nocna - wnętrza – detale. Zajęcia praktyczne w Bielsku-Białej

Fotografia podróżnicza – harmonijne połączenie fotografii krajobrazowej, architektury i fotografii reportażowej – krótkie wprowadzenie techniczne - omówienie specyfiki reportażu fotograficznego – reportaż „prawdziwy” – reportaż „upiększony” – reżyseria i dramaturgia reportażu z podróży. Zajęcia praktyczne z reportażu w niedzielę np. w browarze w Żywcu. Zakończenie warsztatów poprzez przesłanie przez każdego z kursantów reportażu z podróży do wybranej okolicy, miasta, zespołu architektonicznego, tak by mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w zakresie fotografii krajobrazowej, architektury, reportażu.

kurs wakacyjny - 375 zł

terminy:   25 czerwiec -1 lipiec 2012 r

 

Kurs poprowadzi fotografik PIOTR CIEŚLA http://www.piotrciesla.pl/pl/start

Piotr Cieśla. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zawodowo fotografuje od 1981 roku początkowo jako fotoreporter. Od 1990 roku pracuje jako "wolny strzelec" zajmując się fotografią krajobrazu. Współpracuje z różnymi agencjami reklamowymi. W wyniku tej współpracy powstały m.in. materiały reklamowe dla Citroena, Polcoopu, Norwich Union, Ery GSM, McDonalds`a. Jest autorem fotografii do ponad 25 autorskich kalendarzy firmowych, za które zdobywał liczne wyróżnienia i nagrody. Współpracuje z kilkoma zagranicznymi agencjami fotograficznymi. Jest autorem zdjęć w trzech tomikach wierszy księdza Twardowskiego, wydanych przez wydawnictwo ZNAK w latach 1993-95, jak również autorem ośmiu albumów: "Jest taka Polska..."(1998), "Zaczarowana Warszawa"(1998), "Warszawa" (1999 - publikacja dla Urzędu Miasta Warszawy i Prezydenta Warszawy). "Polska w obrazach i słowach" (Muza 2000) . "Zamki, pałace, dworki" (Podsiedlik-Raniowski obecnie Publicat, dwa wydania 2001, 2003) „Polskie Góry” (Bosz, 2007) , „Polska Chopina” (Muza, 2009), „Ziemia Mielnicka. Zaczarowana kraina” (2010 – publikacja dla Sołectwa wsi Mielnik).


Informacje na temat kursów można uzyskać : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pod nr tel. 602 536 261.

Karta zgłoszenia udziału w kursach do pobrania w zakładce Pliki do pobrania


 

Kurs fotografii przyrodniczej i makrofotografii

Serdecznie zapraszamy na 3-dniowe warsztaty fotografii przyrodniczej i makrofotografii pod okiem fotografika Ireneusza Graffa.

Nauczymy Cię jak dostrzec ciekawe zdjęcie w otaczającej nas przyrodzie. Pomożemy jak uchwycić piękno, które czasami przyroda przed nami skrywa. Do jego odkrycia oraz uwiecznienia mogą być potrzebne różne cechy charakteru (cierpliwość, ciekawość czy spostrzegawczość), jak i odpowiedni sprzęt oraz wiedza fotograficzna i biologiczna. W czasie tych warsztatów skoncentrujemy się na obserwowaniu i fotografowaniu detali przyrodniczych. Naszymi bohaterami będą więc zapewne kwiaty, liście, owoce, grzyby, porosty, mchy, owady, pajęczaki, pajęczyny, płazy, woda, kora, przeróżne naturalne wzory i faktury. Poznasz tajniki fotografii przyrody, zwłaszcza tej w skali makro oraz zdobędziesz wiedzę na temat sprzętu przydatnego do fotografowania natury.

W programie warsztatów:

a) liczne porady warsztatowe i sprzętowe, dotyczące: fotografowania przyrody, makrofotografii w praktyce,, wyboru tematów, obiektów, punktu widzenia, czasu, światła,, selekcji zdjęć po plenerze, prezentacji zdjęć, także w formie pokazu z muzyką;

b) zajęcia praktyczne wspólne fotografowanie w plenerze, selekcja zdjęć;

c) zajęcia teoretyczno-warsztatowe: kompozycja obrazu fotograficznego, „dobre” światło i prawidłowa ekspozycja, ostrość i nieostrość jako ważne elementy zdjęcia, cechy dobrego fotografa przyrody.

d) analiza zdjęć uczestników warsztatów (wykonanych przed i w czasie zajęć);

e) multimedialne pokazy zdjęć przyrody.

Przyroda w skali makro (lub prawie makro) może być uwieczniana zarówno bardzo prostym i tanim sprzętem, jak i wielce kosztowną, profesjonalną optyką do makrofotografii. W czasie zajęć przedstawione zostaną różne metody oraz ich wady i zalety, w tym także zdjęcia przykładowe wykonane różnym sprzętem.

Warsztaty skierowane są do wszystkich fotografujących, niezależnie od umiejętności i stopnia zaawansowania. Mile widziany sprzęt pozwalający uwieczniać detale (np. teleobiektywy, aparaty i obiektywy z funkcją makro, pierścienie makro, soczewki makro itp.).

Cena warsztatów – 175 zł /os., minimalna liczba uczestników: 7 osób. Termin 21-23 wrzesień

Ireneusz Graff

Fotograf, grafik, autor diaporam i prezentacji multimedialnych...

Miłośnik fotografii przyrodniczej i jej animator, organizator wielu wystaw, konkursów, festiwali fotografii przyrodniczej w tym dwóch o charakterze międzynarodowym.
Prezes Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) w latach: 1999-2004, następnie Prezes ZPFP i przedstawiciel ZPFP w Radzie Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej IFWP do 2007 r. Autor licznych publikacji o tematyce fotograficznej, przyrodniczej i podróżniczej; juror wielu konkursów, m.in. "Ekologia w obiektywie" i "Wielkiego Konkursu National Geographic". Organizator i wykładowca ponad 80 edycji kursów fotograficznych stacjonarnych, korespondencyjnych lub plenerowych.

www.fotograffia.com

 


Kurs fotografii  od podstaw

Chcesz Lepiej wykorzystywać możliwości swojego aparatu? Dowiedzieć się jak robić ostre zdjęcia? Zapraszamy na kurs fotografii od podstaw skierowany do początkujących ale również dla tych którzy nie zdążyli jeszcze poznać możliwości swojego aparatu.

Kurs przewidziany na 18 w tym 6 h zajęć w plenerze . Zajęcia odbywać się będą w soboty ( 3 weekendy)

 

Program kursu:

1.Sprzęt fotograficzny: rodzaje aparatów, obiektywy, osprzęt dodatkowy, zasady ich działania.

2.Funkcje aparatu fotograficznego: funkcje aparatu fotograficznego czas naświetlania/ przysłona ustawienia aparatu – tryby , balans bieli, ISO, ostrość manualna , autofocus i jego rozbudowane funkcje, głębia ostrości, prawidłowy pomiar światła

3.Programy manualne, automatyczne i półautomatyczne. Fotografowanie przy użyciu programów tematycznych. Fotografowanie z preselekcją czasu i przysłony, Zdjęcia w ruchu, Zdjęcia w kiepskich warunkach oświetleniowych, zdjęcia nocne . Korekcja ekspozycji,

4.Fotografowanie w formacie RAW i JPG Kompozycja i estetyka.

5.Podstawowe zagadnienia z kompozycji obrazu Zasady kadrowania, Złoty podział.

6.Kolor w fotografii. Zdjęcia czarno-białe

7.Formaty zapisu fotografii cyfrowej: RAW czy JPG?

8.Podstawy obróbki zdjęć w ogólnodostępnych programach.

9.Zajęcia praktyczne

Cena kursu - 70 zł

 

Terminy do ustalenia z uczestnikami. Minimalna grupa 5 osób.

Karta zgłoszenia udziału do pobrania w zakładce Pliki do pobrania


"Przyrodnicze Fascynacje ZPFP"


 

 

 

 

 

To zestaw kilku udźwiękowionych pokazów zdjęć blisko 100 członków Związku Polskich Fotografów Przyrody. Te 3-minutowe miniatury, prezentujące piękno i bogactwo rodzimej przyrody, przygotowane zostały na EXPO 2005 oraz międzynarodowe festiwale fotografii przyrodniczej.
Pomysł, montaż i realizacja pokazów: Ireneusz Graff.
Fotografie: blisko 100 autorów zrzeszonych w ZPFP.
Stowarzyszenie działa od 1995 roku i zrzesza ok. 500 osób w 12 okręgach.

Pierwsza wersja pokazów została przygotowana do prezentacji w polskim pawilonie na EXPO 2005. Następna wersja, udźwiękowiona już, została przygotowana z okazji 10-lecia stowarzyszenia na festiwale ZPFP Foto Natura i Wizje Natury oraz na najważniejsze w Europie międzynarodowe festiwale fotografii przyrody: w Lünen w Niemczech i w Bornem w Belgii. W roku 2007 dwa pokazy grupowe ZPFP ze wspomnianego zestawu otrzymały następujące nagrody w konkursie Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej IFWP:
II Nagrodę za pokaz "Moments of Life" (Chwile Życia) i III Nagrodę za "Lesson of Dance" (Lekcja Tańca - Ptaki). Diaporama "Lesson of Dance" zdybała też I Miejsce w 2009 roku na konkursie diaporam Adelaide AV Fest w Australii.
Tematyczne miniatury trwające średnio około 3 minut przenoszą widzów w świat świetlistych nadrzecznych mgieł i ciemnych, gęstych lasów, w tajemniczą i mało znaną krainę niewielkich owadów oraz potężnych masywów górskich. Prezentują naturalne rzeźby lodowe i wodne akwarele. Zaglądamy pod masywne drzewa i głęboko w delikatne kwiaty. Podziwiamy czarci pomiot ukryty pod małymi kapeluszami i lekcję tańca pod kierunkiem skrzydlatych mistrzów.

Komentarze  

 
#3 Ela 2011-09-07 12:52
:-) Warsztaty dały mi inne spojrzenie na postrzeganie świata i motywów fotograficznych . Przyczyniły się też do zauważenia i eliminowania z kadru niepotrzebnych elementów. Były z pewnością ciekawym, fotograficznym doświadczeniem oraz okazją do poznania ciekawych ludzi. Szczególnie dziękuję za wskazówki, cierpliwość i wyrozumiałość p. Piotra. Pozdrawiam wszystkich uczestników!
 
 
#2 Michał 2011-09-05 16:58
Witam serdecznie:-)!!!

Bardzo dobry pomysł był z tymi warsztatami fotograficznymi krajobrazu, gdyż to doskonały sposób na promocje gminy Lipowa. Wielki szacunek dla organizatorki ze Stowarzyszenia Gminy Lipowa, czyli Liliany wszystko było zapięte na ostatni guzik. Byłem bardzo zadowolony, a także poznałem Ludzi z tą sama pasją. Pozdrawiam Wszystkich bardzo miło było Was poznać, mam nadzieję, że się jeszcze kiedyś spotkamy. Pozdrawiam także Naszego mistrza i mentora Piotra Cieślę i jego żonę Danutę :-).
 
 
#1 Aśka 2011-08-30 19:30
Witam :) Jeżeli chodzi o mnie, to jestem bardzo zadowolona z kursu. Dużo się nauczyłam , a co najważniejsze, poznałam wspaniałych ludzi. Dziękuję wszystkim za mile spędzony czas. Mam nadzieję, że kiedyś to powtórzymy :):):) Pozdrawiam wszystkich :* :D
 

Wspierają Nas

VAX NIERUCHOMOŚCI

 

 

 

 

stat4u