Matyska (609 m n.p.m.) – wzgórze położone pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza koło Żywca w południowo-zachodniej części Kotliny Żywieckiej. Od wschodu zbocze Matyski łagodnie opada ku niższym wzniesieniom: Jagoda i Podleszcze. Ze szczytu wzgórza rozpościera się przepiękny widok na okolicę – dostrzec można Bielsko-Białą, Beskid Mały, Żywiec, Jezioro Żywieckie, wiele szczytów Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, w tym m.in. Skrzyczne, Babią Górę, Rysiankę, Lipowską  i wiele innych.

Od niedawna wzgórze Matyska jest celem licznych wędrówek pielgrzymów, których przyciąga stojący tam Krzyż Milenijny oraz droga krzyżowa. Krzyż został wzniesiony przez parafian radziechowskich jako wotum wdzięczności za dar wiary i łaski minionego wieku. Krzyż został poświęcony 10 listopada 2000 roku. Na szczycie stoi 20-metrowy krzyż, który kształtem przypomina papieski pastorał Jana Pawła II. W podstawie krzyża znajduje się kaplica w której odprawiane są nabożeństwa. Wzdłuż drogi na górę Matyska powstały niezwykłe rzeźby stacji Drogi Krzyżowej, dlatego często jest nazywana Golgotą Beskidów.

Stacje Beskidzkiej Golgoty zaprojektował krakowski profesor Czesław Dźwigaj. W 2004 roku pojawiła się pierwsza z nich: Stacja XIV, czyli złożenie ciała Pana Jezusa do grobu. Ksiądz Gawlik zmarł, ale budowę postanowił kontynuować jego następca, ksiądz Ryszard Kubasiak. Prace nad stacjami drogi krzyżowej ukończono we wrześniu 2009 roku. Poświęcenie odbyło się 12 września 2009 roku . Poświęcenia dokonał biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy.

 

Wspierają Nas

VAX NIERUCHOMOŚCI

 

 

 

 

stat4u