Projekt „Śliwkowe sady u stóp Skrzycznego” finansowany był przez Fundację Wspomagania Wsi. Projekt realizowany w latach 2011-2012

Celem projektu było zachowanie przydomowych tradycyjnych sadów ze śliwką żniwką, która kiedyś była uprawiana na terenie gminy Lipowa oraz przywrócenie tradycyjnych wiejskich ogrodów. Projekt skierowany był do 36 rodzin z terenu Lipowej, Słotwiny i Ostrego. Projekt obejmował  przywrócenie tradycyjnych gatunków drzew owocowych w 30 sadach, ze szczególnym uwzględnieniem śliwki żniwki i lubaszki (16 sadów w Lipowej 8 w Słotwinie i 6 w Ostrym w każdym sadzie zasadzone zostały 4 śliwki żniwki, 4 węgierki i 2 renklody zielone) oraz stworzenie wokół 6 domostw tradycyjnych wiejskich ogrodów.

Projekt obejmował następujące działania:

  1. Zebranie przepisów kulinarnych na przetwory z owoców szczególnie na przetwory ze śliwki żniwki.
  2. Konkurs fotograficzny „Kwiatki z wiejskiej rabatki” w ramach którego zinwentaryzowane zostały rośliny typowe dla ogródków wiejskich
  3. Przeprowadzenie kursu fotografii - szczególnie nauka fotografowania kwiatów
  4. Zakup owoców oraz wyprodukowanie 300 słoików przetworów ze śliwek 
  5. Warsztaty bukieciarstwa 
  6. Kurs sadownictwa.
  7. Kurs ogrodnictwa. 
  8. Zakup i posadzenie drzewek owocowych.
  9. Zakup i posadzenie roślin typowych dla tradycyjnych wiejskich ogródków.

Pomimo zakończenia realizacji projektu - działania w nim podjęte są nadal kontynuowane. Od 2012 r organizujemy  "Święto Śliwki", które ma zachęcać do odtwarzania tradycyjnych sadów oraz promować przetwory wytwarzane  w tradycyjny sposób. Powiększa się również liczba starych odmian  gdyż zachęceni wspaniałym odbiorem projektu stworzyliśmy własną hodowlę podkładek, na których szczepimy stare odmiany drzew owocowych : jabłoni, gruszek, czereśni i śliwek.

 

 

 

Wspierają Nas

VAX NIERUCHOMOŚCI

 

 

 

 

stat4u