Spis treści
Ogrody wiejskie
kwiaty ogrodów wiejskich
Wszystkie strony

Sfinansowano w ramach programu "Ochrona bioróżnorodności naszą szansą" realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi

OGRODY WIEJSKIE

Ogrody wiejskie charakteryzują się swojskim, swobodnym klimatem. Kompozycje roślinne, układ nawierzchni, elementy małej architektury sprawiają wrażenie, że wszystko jest przypadkowe. Ogródki wiejskie są wizytówką gospodarzy i widać je już od drogi. Nie na każdej działce można zbudować ogród wiejski. Aby wszystko komponowało się musi być spełnionych kilka warunków. Budynek mieszkalny nie może być w stylu nowoczesnym, ogrodzenie powinno być najlepiej drewniane lub z surowego kamienia. Taki ogród musi łączyć się ściśle z otaczającym krajobrazem. Rośliny w takim miejscu powinny być popularne, niewyszukane, spotykane "za płotem". Kwiaty, krzewy, piękne kolorowe rabaty, jakaś drewniana ławeczka, stara studnia na wodę, ogródek warzywny, ziołowy, sprawia taki efekt. Barwy i faktury poszczególnych elementów w takim ogrodzie muszą współgrać ze sobą, tworzyć jedną całość ale tylko pozornie stwarzać przypadkowy nastrój i delikatny chaos.

Dlaczego warto chronić wiejskie ogródki? Jednym z bardzo ważnych powodów jest tradycja, czyli to wszystko co nam przekazali nasi dziadkowie i rodzice i co my przekażemy dzieciom. Tradycyjne ogródki wiejskie miały pewne cechy niezmienne, tzn. na niewielkiej przestrzeni rosło mnóstwo roślin o ozdobnych kwiatach. Podstawą dobrego ogródka była obfitość barw i kształtów. Pod oknami domu musiała stać ławeczka dla osób starszych, aby mogli tam wypoczywać. Przy ogrodzeniach sadzono zazwyczaj kwiaty wysokie, ażeby miały lepszy dostęp do światła i bardziej były widoczne z drogi. Miało to również znaczenie obyczajowe. Kwiaty były bowiem swoistą reklamą panien na wydaniu. Kompozycje roślinne miały bardzo proste formy. Rośliny sadzone były w kępach, rzędach i klombach, o bardzo śmiałych zestawieniach kolorystycznych. Ogródki różniły się wielkością, najbardziej okazałe należały bowiem do zamożniejszych gospodarzy. Wszędzie jednak ogród kwiatowy stanowił domenę gospodyni. Oprócz drzew i krzewów sadzono tam również byliny, nazywane często roślinami „zimowymi”, ale przede wszystkim rośliny jednoroczne.

Kwiaty w tradycyjnym ogródku: aksamitki, astry, chryzantemy, cynie, dalie, floksy, gipsówka, goździki brodate, irysy, kosmosy, lilie, liliowce, łubiny, maciejka, mak ogrodowy, malwy, marcinki, miechunka rozdęta, mieczyki, orliki, ostróżki, peonie, rozchodniki, rudbekie, słoneczniczek, słonecznik, szafirki, złocienie.

alt

Zioła w tradycyjnym ogródku: bazylia, cząber, estragon, kminek, koper, lubczyk, lawenda, majeranek, melisa lekarska, mięta, pietruszka, piołun, pokrzywa, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek, tymianek.

Przy zakładaniu ogrodu wiejskiego pamiętajmy

prosta kompozycja, symetryczne rabaty;

wybieramy kwiaty szybko rozrastające się, tworzące dużo kwiatostanów, łatwe według uprawie;

sadźmy według zasady drabinki: w pierwszej linii rośliny najniższe, w następnych coraz wyższe, a na obrzeżach i narożnikach duże rośliny i krzewy;

zacznijmy od posadzenia bylin, ponieważ tworzą barwne malowidła kwiatowe w ciągu całego lata, są niekłopotliwe w pielęgnowaniu i obficie kwitną;

wysiewajmy rośliny jednoroczne i pachnące; zasadnicze kolory: żółty, czerwony, niebieski doskonale się wzajemnie uzupełniają: podkreślając granice działki zywoplotem warto zastosować graby, klony, modrzewie czy ałycze.

Nie powinno się tworzyć ogrodów o bardzo rozbudowanej kompozycji wokół małych domów wiejskich, warto natomiast umieścić w ogrodzie elementy dekoracyjne związane z gospodarstwem , te które pasują do ogrodu wiejskiego: studnie, piwniczki,ule, ułożone stosy drewna, kopce ziemne lub wiklinowe płotki

altaltalt

oprac owanie Maria Kołodziejczyk

 

 Wspierają Nas

VAX NIERUCHOMOŚCI

 

 

 

 

stat4u