Spis treści
Ogrody wiejskie
kwiaty ogrodów wiejskich
Wszystkie strony

Sfinansowano w ramach programu "Ochrona bioróżnorodności naszą szansą" realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi

OGRODY WIEJSKIE

Ogrody wiejskie charakteryzują się swojskim, swobodnym klimatem. Kompozycje roślinne, układ nawierzchni, elementy małej architektury sprawiają wrażenie, że wszystko jest przypadkowe. Ogródki wiejskie są wizytówką gospodarzy i widać je już od drogi. Nie na każdej działce można zbudować ogród wiejski. Aby wszystko komponowało się musi być spełnionych kilka warunków. Budynek mieszkalny nie może być w stylu nowoczesnym, ogrodzenie powinno być najlepiej drewniane lub z surowego kamienia. Taki ogród musi łączyć się ściśle z otaczającym krajobrazem. Rośliny w takim miejscu powinny być popularne, niewyszukane, spotykane "za płotem". Kwiaty, krzewy, piękne kolorowe rabaty, jakaś drewniana ławeczka, stara studnia na wodę, ogródek warzywny, ziołowy, sprawia taki efekt. Barwy i faktury poszczególnych elementów w takim ogrodzie muszą współgrać ze sobą, tworzyć jedną całość ale tylko pozornie stwarzać przypadkowy nastrój i delikatny chaos.

Dlaczego warto chronić wiejskie ogródki? Jednym z bardzo ważnych powodów jest tradycja, czyli to wszystko co nam przekazali nasi dziadkowie i rodzice i co my przekażemy dzieciom. Tradycyjne ogródki wiejskie miały pewne cechy niezmienne, tzn. na niewielkiej przestrzeni rosło mnóstwo roślin o ozdobnych kwiatach. Podstawą dobrego ogródka była obfitość barw i kształtów. Pod oknami domu musiała stać ławeczka dla osób starszych, aby mogli tam wypoczywać. Przy ogrodzeniach sadzono zazwyczaj kwiaty wysokie, ażeby miały lepszy dostęp do światła i bardziej były widoczne z drogi. Miało to również znaczenie obyczajowe. Kwiaty były bowiem swoistą reklamą panien na wydaniu. Kompozycje roślinne miały bardzo proste formy. Rośliny sadzone były w kępach, rzędach i klombach, o bardzo śmiałych zestawieniach kolorystycznych. Ogródki różniły się wielkością, najbardziej okazałe należały bowiem do zamożniejszych gospodarzy. Wszędzie jednak ogród kwiatowy stanowił domenę gospodyni. Oprócz drzew i krzewów sadzono tam również byliny, nazywane często roślinami „zimowymi”, ale przede wszystkim rośliny jednoroczne.

Kwiaty w tradycyjnym ogródku: aksamitki, astry, chryzantemy, cynie, dalie, floksy, gipsówka, goździki brodate, irysy, kosmosy, lilie, liliowce, łubiny, maciejka, mak ogrodowy, malwy, marcinki, miechunka rozdęta, mieczyki, orliki, ostróżki, peonie, rozchodniki, rudbekie, słoneczniczek, słonecznik, szafirki, złocienie.

alt

Zioła w tradycyjnym ogródku: bazylia, cząber, estragon, kminek, koper, lubczyk, lawenda, majeranek, melisa lekarska, mięta, pietruszka, piołun, pokrzywa, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek, tymianek.

Przy zakładaniu ogrodu wiejskiego pamiętajmy

prosta kompozycja, symetryczne rabaty;

wybieramy kwiaty szybko rozrastające się, tworzące dużo kwiatostanów, łatwe według uprawie;

sadźmy według zasady drabinki: w pierwszej linii rośliny najniższe, w następnych coraz wyższe, a na obrzeżach i narożnikach duże rośliny i krzewy;

zacznijmy od posadzenia bylin, ponieważ tworzą barwne malowidła kwiatowe w ciągu całego lata, są niekłopotliwe w pielęgnowaniu i obficie kwitną;

wysiewajmy rośliny jednoroczne i pachnące; zasadnicze kolory: żółty, czerwony, niebieski doskonale się wzajemnie uzupełniają: podkreślając granice działki zywoplotem warto zastosować graby, klony, modrzewie czy ałycze.

Nie powinno się tworzyć ogrodów o bardzo rozbudowanej kompozycji wokół małych domów wiejskich, warto natomiast umieścić w ogrodzie elementy dekoracyjne związane z gospodarstwem , te które pasują do ogrodu wiejskiego: studnie, piwniczki,ule, ułożone stosy drewna, kopce ziemne lub wiklinowe płotki

altaltalt

oprac owanie Maria Kołodziejczyk

 

 


 

KWIATY WIEJSKICH OGRODÓW

 

 

Aksamitka - Roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych, pochodząca z Meksyku. Aksamitki to rośliny odporne na choroby, wytrzymałe na susze i upały. Obficie kwitną do pierwszych przymrozków i dobrze znoszą przesadzanie. Odmiany ozdobne pochodzą głównie od aksamitki rozpierzchłej wzniesionej i wąskolistnej. Aksamitka najczęściej jest stosowana do obsadzania rabat i kwietników, kwitnie po 12 tygodniach od siewu a główny okres kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i wrzesień, a nawet przedłuża się do października. Nasiona należy wysiewać do inspektu na początku kwietnia, można też siać na rozsadniku zabezpieczając przed mrozami przez rozciągniecie nad nimi folii. Aksamitki mają dość intensywny ostry zapach, który odstrasza owady i nicienie żerujące na roślinach uprawnych.
Aster- rodzaj roślin nasiennych należących do rodziny astrowatych, obecnie zaliczane jest do niego około 250 gatunków. Naturalnie występują na półkuli północnej, na obszarach o umiarkowanym klimacie. Wiele z nich to rośliny ozdobne są to jedne z najbardziej znanych i cenionych ogrodników kwiatów uprawianych w naszym kraju. Astry to byliny charakteryzujące się olbrzymia ilością kwiatów. Astry doskonale prezentują się zarówno w małych ogrodach przydomowych, ogrodach wiejskich i w stylu angielskim ale również na obwódki mieszkań, płotów i do uprawy. W ogrodach wiejskich występują przede wszystkim aster nowoangielski, nowobelgijski i gawędka Najpopularniejsze są odmiany astra nowobelgijskiego - wysokie, rozrastające się w krótkich rozłogów i tworzące gęste kępy o ciemnozielonych liściach. Kwiaty są niebieskie, fioletowe lub karminowe. Bardzo znaną odmianą jest aster nowoangielski popularnie nazywany – marcinkiem nowoangielskim. Aster nowoangielski osiąga wysokość do 2 metrów. Kwiaty są różowe, fioletowe lub niebieskie, zamykają się podczas opadów, wieczorem oraz zaraz po ścięciu. Aster nowoangielski jest najpóźniej kwitnącym astrem, kwitnie od września do listopada. Astry jesienne rozmnażamy głównie przez podział.
Barwinki należą do rodziny toinowatych. Barwinek rośnie dziko w całej niemal Europie Wyróżniono około 12 gatunków wśród których są byliny, półkrzewy lub krzewinki . Jest wspaniałym gatunkiem  do każdego ogrodu - rozrasta się nawet w najciemniejszych zakątkach , ma   zimozielone liście i jest całkiem mrozoodporny. W Polsce najbardziej rozpowszechniony jest   barwinek pospolity.  Barwinek pospolity jest krzewinką (czyli niewielką rośliną o częściowo zdrewniałych pędach). Zimozielone błyszczące liście osiągają długość 2-5 cm. kwiaty wyrastają pojedynczo z kątów liści i maja błękitny lub fioletowobłękitny kolor. Barwinek kwitnie w kwietniu Barwinki mają niewielkie wymagania.. Można je łatwo rozmnożyć przez podział większych kęp lub z sadzonek pędowych.
Bratek -Fiołek ogrodowy, gatunek rośliny dwuletniej z rodziny fiołkowatych .Powstał w wyniku skrzyżowania trzech dzikich gatunków fiołka: fiołka trójbarwnego, fiołka żółtego i fiołka ałtajskiego W Polsce bardzo często jest uprawiany jako roślina ozdobna. Niektóre odmiany zdobi charakterystyczny wzór przypominający ludzką twarz. Bratki nadają się do skrzynek balkonowych i różnego rodzaju pojemników, na rabaty. Bratki nie mają wielkich wymagań glebowych lubią jednak miejsca nasłonecznione lub lekko zacienione . Bratki dobrze znoszą chłód, w niskiej temperaturze zawiązują więcej pąków. W wyniku prac hodowlanych powstało wiele gatunków bratków różniących się m.in. okresem kwitnienia. Bratki można rozmnażać z nasion wysiewanych w czerwcu i lipcu do gruntu. Siewki należy przepikować w rozstawie 4x5 cm we wrześniu. Na okres zimy można je okryć np. świerkiem. Pod koniec kwietnia wysadzamy na miejsce stałe.
Cynia - należy do rodziny astrowatych, pochodzi z Ameryki Środkowej i obejmuje około dwunastu  gatunków. Liście cynii są sercowate lub jajowate natomiast kwiat  to koszyczek wielkości 5 do 12 cm o bardzo urozmaiconej palecie barw. Najbardziej znanym i najpowszechniej uprawianym gatunkiem jest cynia wytworna. Cynie lubią stanowiska słoneczne wymagają też żyznej gleby i obfitego podlewania Rozmnaża się ją poprzez nasiona, które wysiewać należy w drugiej połowie marca do inspektu. Pierwsze siewki pojawiają się już po tygodniu. Na miejsce stałe wysadzamy w drugiej połowie maja. Czas, jaki upływa od siewu do kwitnienia to 12 tygodni
Floks roślina należąca do rodziny wielosiłowatych zwane są inaczej płomykami. Należy do niego ok. 60 gatunków pochodzących głównie z Ameryki Północnej.Rośliny o wys. od 50 do 120 cm. obficie kwitnące i pięknie pachnące, chętnie odwiedzane przez pszczoły. Kwiaty floksa występują w wielu odcieniach od białych, przez różowe po czerwone i fioletowe. Floksy kwitną w lipcu i sierpniu. Najlepiej rosną w ziemi próchnicze.j Na posadzenie należy przeznaczyć więcej miejsca  ponieważ floksy lubią się rozkrzewiać. Są roślinami długowiecznymi i w jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat.
Goździk brodaty – pochodzi z gór Europy Południowej. Jest rośliną dwuletnią. Goździk posiada twarde łodygi osiągające wysokość nawet do 50cm. Na końcach tych łodyg kwitną piękne kwiaty o słodkim zapachu. Goździki kwitną od czerwca do sierpnia. Kwiaty odmian uprawnych mogą mieć kolor biały, różowy, czerwony lub purpurowy. Często spotyka się również rośliny o kwiatach dwubarwnych. Nektar goździka przyciąga pszczoły i motyle. Rozmnażanie przez wysiew nasion wprost do gruntu w maju i czerwcu. Po pojawieniu się liści należy ją przepikować. Kwitnie w drugim roku od posadzenia.
Malwa różowa nazywana jest również prawoślazem wysokim. Jest uprawiana od tak dawna że właściwie nie wiadomo skąd pochodzi. Malwa jest rośliną w zależności od odmiany jednoroczną lub dwuletnią. Znana była już w czasach starożytności za swoje właściwości lecznicze. Malwy osiągają do 2,2m wysokości. Kwiaty malwy są duże, o średnicy 4-5 cm, osadzone w kątach liści mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Barwy kwiatów malwy są dość różnorodne: białe, różowe, różowo-fioletowe, bordowe lub ciemnoczerwone a nawet prawie czarne. Kwitnie od końca czerwca do października.Malwy wysiewa się pod koniec maja w niewielkich skrzynkach, a następnie rozdziela się siewki i przesadza w odstępach ok. 25cm. Malwa jest łatwa w uprawie, wymaga sporo światła ale jest odporna na warunki atmosferyczne i rzadkie podlewanie. W sprzyjających warunkach rozsiewa się sama.
Nagietek lekarski należy do astrowatych i jest to jeden z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych. Prawdopodobnie ojczyzną nagietka są Wyspy Kanaryjskie ale do nas dotarł z rejonu Morza Śródziemnego. Rośliny osiągają wysokość od 25 do 75 cm. Koszyczki kwiatowe o średnicy 6-10 cm najczęściej w kolorach pomarańczowym i żółtym. Kwiaty mogą być pełne zbudowane dachówkowato, igiełkowo, rurkowo, pomponowo lub strzępiasto. Nagietki kwitną od lipca do października. Są bardzo łatwe w uprawie wymagają jednak słonecznego miejsca i dostatecznej wilgotności. Nagietki rozmnaża się z nasion wysiewanych wprost do gruntu od końca marca do końca czerwca. W łagodne zimy nagietki wysiewają się czasem same. Słoneczne kwiaty nagietków najładniej wyglądają w większych grupach na dość dużych rabatach właściwości lecznicze nagietków znali już średniowieczni mnisi, którzy uprawiali je w przyklasztornych ogrodach. Nagietek na działanie antyseptyczne i goi rany.
Rudbekia wywodzi się z Ameryki Północnej, a do ogrodów europejskich trafiła dopiero w XVIII stuleciu. Rudbekie mogą być bylinami, roślinami jednorocznymi lub dwuletnimi. Rośliny osiągają wysokości od kilkudziesięciu cm do 3 m. Kwiaty zebrane w koszyczki. W środku koszyczka występują kwiaty rurkowate w kolorze od zielonego poprzez rdzawy i purpurowy aż po niemal czarny. Z gatunków jednorocznych w ogrodach występuje przede wszystkim rudbekia owłosiona- osiąga ona nawet 1 m wysokości. Jej łodygi i liście są owłosione. Kwiatostany składają się ze złotożółtych kwiatów języczkowatych i kontrastujących z nimi purpurowoczarnych "główek". Rudbekie jednoroczne rozmnaża się z nasion sianych wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Spośród wielu rudbekii bylinowych w wiejskich ogrodach uprawiana jest rudbekia naga , której liście i pędy pozbawione włosków. Jej pędy dorastają nawet do 2 m wysokości, ale nie są zbyt sztywne. Rudbekia naga kwitnie długo i obficie, od lipca do początków października. Drugim popularnym gatunkiem jest rudbekia błyskotliwa -wrasta do wysokości 40-60 cm, a jej łodygi i liście są pokryte włoskami. Kwitnie od lipca do połowy października

 

Kosmos podwójnie pierzasty należy do rodziny astrowatych i naturalnie występuje w Meksyku stąd często zagranicą nazywa się go meksykańskim astrem.Jest to roślina jednoroczna o wysokości do 1,2 metra, która ma zdolność samo-wysiewania się. Jej pędy są wzniesione, silnie rozgałęzione z podwójnie pierzastymi liśćmi. Ich kształt przypomina liście koperku. Kwiaty są rurkowate stosunkowo długie i lekko wystające, zebrane w okółku, tworzą duże koszyczki. Kolory kwiatów są bardzo różnorodne od białych, różowych po fioletowe i purpurowe. Kosmos dobrze rośnie na glebie średnio żyznej i słonecznym stanowisku. Jest to roślina mało wymagająca, ale wrażliwa na przymrozki. Rozmnaża się go przez nasiona które można wysiewać w połowie maja bezpośrednio do gruntu.

 


 

 

Wspierają Nas

VAX NIERUCHOMOŚCI

 

 

 

 

stat4u