W listopadzie 2011 r rozpoczynamy wielką akcję „Lipowa lipami pachnąca”. Celem akcji jest przywrócenie lip w Lipowej. Nazwa naszej miejscowości wyraźnie wiąże się z lipami, które kiedyś na jej terenie występowały i które stały się materiałem do wybudowania pierwszych na tym terenie domów. Obecnie niewiele już pozostało starych lip, a i te do których się już przywiązaliśmy posadzone w wielu charakterystycznych punktach lipowej powoli obumierają lub zostają wycięte.  Naszym celem jest przywrócenie lip w lipowej.  Niech lato w lipowej zawsze pachnie lipami. W ramach akcji 13 listopada rozdaliśmy obok kościoła w lipowej około 250 lip, które posadzone zostaną na terenie naszej miejscowości. Mamy nadzieję ze ich zapach zachęci również pozostałych mieszkańców Lipowej do udziału w naszej akcji.

Lipa (Tilia)  to długowieczne drzewa należący do podrodziny lipowatych. Lipy występują powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej.  Znanych jest ponad 20 gatunków  , w Polsce dziko występują dwa gatunki: lipa drobnolistna i lipa szerokolistna. Oba gatunki należą do drzew wysokich, osiągających do 30 m wysokości o prostym pniu i rozłożystych koronach.  Kora lipy jest początkowo gładka i zielonkawa z upływem czasu staje się popękana i ciemnoszara. Liście lipy ułożone są skrętolegle i mają charakterystyczny sercowaty kształt. Spód liści jest szary a w kątach nerwów znajdują się charakterystyczne pęczki włosków (rudawe u lipy drobnolistnej i białe szerokolistnej). Lipy słyną szczególnie dzięki charakterystycznie pachnącym  miododajnym  żółto-białym kwiatom zebranym w kwiatostany o kształcie baldaszka . Drzewa kwitną pod koniec czerwca i w lipcu.

Lipa jako drzewo liściaste występuje dziko i jest typowym drzewem wilgotnych lasów liściastych.  Lipy są również wysadzane jako rośliny ozdobne. Są  drzewami które idealnie nadają się do obsadzania parków i dróg. Lipa należy do najbardziej pożytecznych drzew. Jej drewno jest szczególnie cenione od najdawniejszych wieków przy wyrobie sprzętów domowych ,  wyrobie instrumentów oraz jako materiał dla rzeźbiarzy. Lipy są również jednymi z najważniejszych roślin miododajnych. Ich kwiaty są z i cennym surowcem zielarskim. Napar z kwiatów lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo, ma także działanie moczopędne, uspokajające oraz łagodzi kaszel. Podobne właściwości ma również miód lipowy, dlatego sadzenie lip polecamy szczególnie wszystkich pszczelarzom.

 Literatura:

E.Banfi, F Consolino „Drzewa -podręczny leksykon przyrodniczy”. Bertelsmann Media 1998

W i D Eisenreich "Przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt na wycieczce". Multico 1994

F Stary, V.Jirasek "Rosliny lecznicze" PWRiL, 1976

 
Wspierają Nas

VAX NIERUCHOMOŚCI

 

 

 

 

stat4u