Spis treści
Turystyka aktywna
Szlaki turystyczne
Trasy rowerowe
Trasy Nordic Walking
Wszystkie strony

 

Normal 0 21

Co to jest Nordic Walking ?

Nordic Walking – to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. W porównaniu do zwyczajnego marszu, Nordic Walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające Nordic Walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Mięśnie są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic Walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.

Badania wykazały że dobry trening techniki Nordic Walking pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20 %. Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający Nordic Walking spala przeciętnie od 20% do 40% więcej kalorii angażując ok. 90 % mięśni ciała. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie. Podczas spaceru z kijami znacznie odciążamy stawy, zwłaszcza stawy kolanowe (przy każdym kroku dźwigamy około 5 kg mniej). Mimo niskiej intensywności treningu pracujemy nad kondycją, dotleniamy organizm, ruch staje się przyjemnością.

Skąd się wzięły kije do Nordic Walking?

Powstały one w wyniku wielu lat badań. Połączono kijki trekkingowe i kijki od nart biegowych. Opracowano specjalne uchwyty, które powodują odciążenie zarówno stawów kolanowych jak i kręgosłupa. Dzięki odpowiednim końcówkom można chodzić w różnym terenie.Spacer z kijkami wziął początek od intensywnych treningów narciarzy biegowych w Finlandii. Ponieważ chcieli być w dobrej formie przez cały rok, zaczęli latem trenować bez nart z samymi kijkami. W latach osiemdziesiątych XX w. podpatrzyli to inni sportowcy a 10 lat później upowszechniło się to w społeczeństwie.

Źródło: Wikipedia, internet;

Propozycje tras Nordic Walking

Proponowane trasy zostały opracowane dla osób nieposiadających doświadczenia w tej formie rekreacji, dlatego czas marszu nie przekracza 1,5 – 2 godz i prowadzi przez dolinę potoku Leśnianka ścieżkami i drogami należącymi do Nadleśnictwa Węgierska Górka.
Trasa 1.
Rozpoczynamy w miejscowości Lipowa w rejonie przystanku autobusowego znanego jako Ostre Rondo przy leśniczówce Skrzyczne. Z tego miejsca rozpoczyna się szlak turystyczny koloru żółtego na Malinowską Skałkę. Marsz zaczynamy w tym kierunku, po przejściu ok. 5 min po lewej stronie dochodzimy do parkingu leśnego, skręcamy na parkingu i maszerujemy przez mostek gdzie skręcamy w prawo na ścieżkę, mijamy tablicę informacyjną ścieżki dydaktycznej i maszerujemy wzdłuż potoku podziwiając jego „mini przełomy”. Po następnych 5 min dochodzimy do polanki z miejscem na odpoczynek. Kierujemy się dalej wzdłuż potoku. Po upływie ok. 10 min dochodzimy do następnego miejsca na odpoczynek z zadaszeniem. W tym miejscu znajduje się skład drewna. Skręcamy w prawo do drogi i wracamy drogą w kierunku wschodnim. Po ok. 20 min dochodzimy do punktu wyjścia mijając po drodze gospodarstwo szkółkarskie.
Całkowity czas przejścia trasy – ok. 40 min
Trasa 2
Rozpoczynamy w punkcie wyjścia trasy 1 i po przejściu ścieżką dydaktyczną wzdłuż potoku po ok. 20 min dochodzimy do miejsca na odpoczynek z zadaszeniem. Tutaj skręcamy w prawo do drogi i maszerujemy drogą w kierunku zachodnim ( w lewo) i po przejściu ok. 10 min dochodzimy do skrzyżowania, gdzie w lewo na mostek skręca szlak na Malinowską Skałkę. W pobliżu znajduje się źródło świetnej wody. Powrót do punktu wyjścia po ok. 20 min.
Całkowity czas przejścia – ok. 50 min
Z tego miejsca proponujemy dwa warianty trasy: pierwszy prowadzi w kierunku masywuSkrzyczanego; drugi szlakiem żółtym w kierunku Malinowskiej Skałki.
Trasa 3 ( wariant I )
Skręcamy w prawo, idziemy drogą wzdłuż potoku i po ok. 15 min dochodzimy do zadaszonego miejsca na odpoczynek skąd ukazują się ogołocone z drzewstoki Skrzyczanego i Hali Skrzyczeńskiej. Powrót drogą do punktu wyjścia zajmuje nam ok. 30 min. Wzdłuż całej trasie widać intensywnie prowadzone prace przy wycince drzew mające na celu likwidację wprowadzonej w XIX w monokultury świerka i przywrócenie pierwotnego lasu bukowo-jodłowego. Całkowity czas przejścia – ok. 75 min
Trasa 4 ( wariant II )
Skręcamy w lewo na mostek, mijamy po prawej stronie leśniczówkę Łukasze, po ok. 15 min dochodzimy do drewnianego mostu gdzie w lewo prowadzi droga leśna w kierunku masywu Ostrego, następnie po ok. 15min idąc dalej drogą dochodzimy do betonowego mostu po lewej stronie. Dalejdrogą i szlakiem żółtym po ok. 25 min dochodzimy do skrętu szlaku w prawo na Malinowską Skałkę. Z tego miejsca powrót do punktu wyjścia i całkowity czas przejścia zajmuje ok. 110 min. Wariant mniej widokowy, ma jednak tą zaletę, że wybiera go zdecydowanie mniejsza liczba chętnych. Marsz wzdłuż szumiącego potoku, rzadko zakłócanej ciszy jest w dzisiejszych hałaśliwych czasach tym, z czego powinniśmy korzystać jak najczęściej.
Miłych wrażeń.
opracowanie Andrzej Kulewski

 Wspierają Nas

VAX NIERUCHOMOŚCI

 

 

 

 

stat4u