Spis treści
Śliwkowy kącik kulinarny
Dania główne
Dania na słodko
Przekąski
Desery
Ciasta
Sałatki i surówki
Przetwory
Nalewki
Wszystkie strony

Sfinansowano w ramach programu "Ochrona bioróżnorodności naszą szansą" realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi

Krupnik z suszonymi śliwkami

120 g suszonych śliwek,  50 g kaszy perłowej, 30 g masła, łyżka cukru, szczypta soli
Śliwki wypłukać i namoczyć na kilka godzin. Wypłukana kaszę zalać wodą (1l) i gotować 20 min. Dołożyć śliwki bez pestek i dotować jeszcze 40 min dodając sól i cukier. Przy podaniu do zupy włożyć masło
Helbański M.E „Potrawy z różnych stron świata” wydawnictwo Warta 1984

 

Zupa śliwkowa

1l maślanki, 150 g suszonych śliwek, 2 szkl przegotowanej wody, 2-3 łyżki miodu, ¼ łyżeczki otartej skórki z cytryny, łyżka mąki, szczypta soli
Śliwki zalać przegotowana wodą i zostawić na kilka godzin. Miękkie wyjąć i pokroić. Maślankę rozkłócić dokładnie z mąką. Wodę z moczenia śliwek zagotować z miodem otarta skórką cytryny i szczyptą soli a następnie wlać maślankę i mieszając podgrzewać.
Szymanderska H., Kuchnia polska –potrawy regionalne” Świat książki 2003

Sos śliwkowo-jabłkowy

2 kg śliwek węgierek, 2 kg jabłek antonówek, 0,5 kg cebuli, 1/3 szkl. Octu, szklanka cukru, sól, ostra papryka, mielone goździki, imbir, cynamon, ½ łyżeczki pieprzu
Umyte śliwki wydrylować, jabłka i cebule obrać. Wszystko przepuścić przez maszynkę. Dodać pozostałe składniki i gotować na niewielkim ogniu 1-2 godziny. Sos rozlać do słoików i pasteryzować.

Szymanderska H., Kuchnia polska –potrawy regionalne” Świat książki 2003

Sos śliwkowy

3 małe cebule, 10 suszonych śliwek, drobno posiekanych, 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina, 1 łyżka masła, 1 łyżka oleju, przyprawy: liść laurowy, 1/4 łyżeczki suszonego tymianku, pieprz, sól.

Cebulki drobno pokroić, zeszklić na oleju. W rondelku roztopić masło, wrzucić pokrojone suszone śliwki, podlać winem, dodać cebulę, tymianek i liść laurowy. Dusić pod przykryciem od czasu do czasu mieszając, aż śliwki całkiem się rozgotują i sos uzyska jednolitą konsystencję. Sos śliwkowy doprawić do smaku.

Małopolska pamuła śliwkowa

300 g suszonych sliwek, kora cynamonu, 1-2 goździki, ½ szkl miodu, 2-3 łyżki orzechów włoskich
Umyte śliwki 250 g zalewamy czterema szklankami przegotowanej wody i zostawiamy na 2-3 godziny. Dodajemy cynamon, goździki, orzechy, miksujemy i przecieramy przez sito. Pozostałe śliwki zalewamy szklaną wrzątku i gotujemy. Przestudzone kroimy w paseczki. Wywar spod śliwek wlewamy do zmiksowanej zupy i dodajemy miód. Zagotowujemy. Wrzucamy pokrojone śliwki i doprawiamy do smaku. Podajemy z łazankami lub grzankami.
Szymanderska H., Kuchnia polska –potrawy regionalne” Świat książki 2003

Zupa z maślanki ze śliwkami

śliwki suszone 15 dag, maślanka 1 L, cukier 5 - 6 łyżeczek, mąka pszenna 1 łyżka woda 2 szklanki, sól cynamon
Śliwki, opłukać, zalać 2 szklankami przegotowanej, wystudzonej wody i pozostawić do namoczenia na ok. 6 godzin. Po namoczeniu ugotować w tej samej wodzie, nie dopuszczając jednak do rozgotowania się śliwek. Po ugotowaniu usunąć pestki i przetrzeć przez sito, przepłukując je niewielką ilością wody. Przetarte śliwki połączyć z wywarem, dodać maślankę połączoną z mąką w formie zawiesiny, zagotować, doprawić do smaku solą, cukrem i szczyptą cynamonu.
Szymanderska H., Kuchnia polska –potrawy regionalne” Świat książki 2003

Moczka śliwkowa

0,5kg suszonych śliwek kalifornijskich, 2 łyżki mąki, 2 łyżki masła, czerstwy piernik, cukier, garsc rodzynek, cynamon, Sól
Śliwki należy dzień wcześniej namoczyć w przegotowanej i ostudzonej wodzie. Na drugi dzień gotujemy je w tej samej wodzie, aż do rozgotowania. Następnie przecieramy przez sito, a z masła i mąki przygotowujemy ciemną zasmażkę. Piernik natomiast ucieramy na tarce i wszystko dodajemy do śliwek. Jeżeli wyjdzie nam za gęste to dodajemy trochę kompotu śliwkowego. Doprawiamy do smaku cukrem, solą, cynamonem i rodzynkami.
Szymanderska H., Kuchnia polska –potrawy regionalne” Świat książki 2003stat4u