Spis treści
Śliwkowy kącik kulinarny
Dania główne
Dania na słodko
Przekąski
Desery
Ciasta
Sałatki i surówki
Przetwory
Nalewki
Wszystkie strony

Śliwki marynowane

1kg śliwek węgierek, 2 szkl octu, 2 szkl. Cukru, goździki
Śliwki umyć , nadkroić wzdłuż, wydrylować. Ocet zagotować z 2 szklankami wody i wrzątkiem zalać śliwki. Odstawić na 24 h. Ocet ponownie zagotować i znów zalać nim śliwki (czynność powtórzyć jeszcze raz). Śliwki odsączyć. Na dno słoja wsypać cukier potem wkładać rozłożone śliwki skórką do dołu, przesypując kolejne warstwy cukrem. Ostatnią warstwę układamy skórkami do góry i zasypujemy cukrem. Słój przykryć ściereczka i odstawić w ciemne chłodne miejsce.
Futkowska J., Walecka-Zdroik M .,”Smakowitości dla gości” Prószyński i s-ka 2000

Konfitura z mirabelek

1 kg mirabelek bez pestek, 0,5 kg cukru, 0,3 l wody
Cukier z wodą zagotować mieszając. Na gotujący się syrop wrzucać stopniowo owoce. Gotować 30 min na słabym ogniu. W czasie gotowanie często mieszać. Konfiturę zostawić w chłodnym miejscu do następnego dnia. Drugiego dnia konfiturę zagotować na wolnym ogniu. Gotować aż owoce będą szkliste i prześwitujące. Konfiturę zlewać do wyparzonych, suchych słoików. Zakręcić.

Kompot z mirabelek

2 kg mirabelek, 60 dkg cukru, 6 szklanek wody
Dojrzałe, czyste mirabelki wkładamy do słoika. Zalewamy gorącym syropem przygotowanym z wody i cukru. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy.

Konfitura mirabelek

2,5 kg mirabelek, 2,5 kg cukru, sok z 2 cytryn
Mirabeli umyć i wydrylować. Wrzucić do rondla , zasypać cukrem i zostawić na noc. Następnego dnia zagotować a później smażyć około 2 godziny na małym ogniu. Dodać sok i skórkę z cytryny i nadal mieszając smażyć kolejną godzinę. Gorącą konfiturę przekładać do słoików.
Szymanderska H., Kuchnia polska –potrawy regionalne” Świat książki 2003

Śliwki w pikantnej marynacie

2 kg śliwek, 1-1,2 kg cukru, szklanka octu, 1 i ½ skl wytrawnego czerwonego wina, otarta skórka z cytryny, kawałek cynamonu, 12 goździków
Z wina, octu i cukru zagotować syrop. Śliwki naciąć i i usunąć pestki a miąższ nakłuć igłą. Owoce ułożyć w dużym kamiennym garnku i zalać gorącym syropem i zostawić na noc. Następnego dnia syrop zlać i zagotować ponownie i zalać nim śliwki. Trzeciego dnia zlany syrop zagotować z cynamonem, skórką z cytryny i goździkami. Na wrzący syrop wsypujemy .śliwki. Gorące śliwki wkładamy do słoików i szczelnie zamykamy. Pasteryzować na mokro 15-20 min w temp 95 C
Szymanderska H., Kuchnia polska –potrawy regionalne” Świat książki 2003


stat4u